MHP’li Akçay: Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle kaybolan yıllarını telafi etmektedir

MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında açıklamalarda bulundu. Akçay, “Türkiye, Cumhur İttifakı ve Cumhurbaşkanlığı Hükmet Sistemiyle, kaybolan yıllarını telafi etmekte; 2023, 2053 ve 2071 ‘büyük ve güçlü ülke Türkiye’ hedeflerine emin adımlarla yürümektedir.” dedi.

MHP’li Akçay: Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle kaybolan yıllarını telafi etmektedir

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin kefil ve referansının millî irade ve siyasal tarihimiz olduğunu vurgulayan MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, bu sisteme keyfî veya günlük siyasi dürtülerle geçilmediğini, aksine bir zaruret sonunda geçildiğinin altını çizdi.

MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine ilişkin açıklamalarında şunları kaydetti:

BİR ZARURET SONUNDA GEÇİLMİŞTİR

“Türk Milleti, 16 Nisan 2017 halk oylamasıyla Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemine “evet” demiş, 24 Haziran 2018 Genel Seçimleriyle de bu karar teyit ve tescil edilmiş, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 9 Temmuz 2018’de fiilen yürürlüğe girmiştir.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin kefil ve referansı millî irade ve siyasal tarihimizdir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine keyfî olarak, günlük siyasi dürtülerle değil, bir zaruret sonunda geçilmiştir.

YAŞANANLAR ESKİ SİSTEMLE MESAFE ALAMADIĞIMIZI GÖSTERMİŞTİR

Demokrasimiz ve siyasi hayatımız darbe, muhtıra ve vesayet girişimleriyle kesintiye uğramış, yapısal sorunlar nedeniyle ortaya çıkan hükûmet krizleriyle siyasal istikrar sağlanamamıştır. 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişimi, eski sistemle mesafe alamayacağımızı göstermiştir.”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dört sütun üzerine inşa edilmiştir: Yönetimde istikrar, temsilde adalet, Güçlü yasama, güçlü yürütme, güçlü yargı, Denge ve denetim mekanizmaları, Demokratik uzlaşma, siyasi istikrar.

FONKSİYONEL VE DEMOKRARTİK BİR YAPIYA SAHİPTİR

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle güçlü yürütme, güçlü Meclis hedefine ulaşılmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, yüz bir yıllık tarihinde yüzde 95 oranla en yüksek temsiliyete kavuşmuştur. Vatandaşımızın verdiği her yüz oyun 95’ i Meclis’te temsil edilmektedir.

Gazi Meclisimiz;  yüksek temsiliyete,  13 parti, 5 grup ve 7 bağımsız milletvekiliyle çoğulculuğa, sandalye dağılımları itibarıyla uzlaşmacı bir yapıya ve kuvvetler ayrılığına sahip güçlü, fonksiyonel ve demokratik bir yapıya sahiptir.

ÇİFT BAŞLILIK ORTADAN KALKMIŞTIR… HÜKÜMET KRİZLERİ YAŞANMAKYACAKTIR

Mecliste çıkan kanunlar eski sisteme nispetle daha geniş biruzlaşmayla çıkarılmaktadır. Yürütme ve yasama genel seçimlerde sandıkta ayrı ayrı seçilmektedir. Dolayısıyla Türkiye, kuvvetler ayrılığına sahip güçlü, fonksiyonel ve daha demokratik bir yapıya kavuşmuştur.

Cumhurbaşkanı seçiminde barajın yüzde 50+1’e çıkması millî iradeyi daha güçlü şekilde tahkim etmiş, iktidarın seçiminde müstesna bir uzlaşmayı sağlamıştır. Yürütmede çift başlılık ortadan kalkmıştır. Artık, hükûmet krizleri yaşanmayacaktır.

MİLLİ BEKAMIZA YÖNELİK TEHDİT VE SALDIRILAR BERTARAF EDİLMİŞTİR

Milli çıkarlarına sahip çıkan Türkiye’ye karşı emperyal güçler ve taşeronları tarafından kuşatma politikaları ve ekonomik operasyonlar uygulanmaktadır. Yönetimde sağlanan istikrar ile hem iç hem dış politikada milli bekamıza yönelik tehditler ve saldırılar bertaraf edilmiştir.

Cumhur İttifakı bu kuşatmalarla mücadele ederken Zillet İttifakı Türkiye düşmanlarının safında yer alarak Türkiye’nin milli meselelerine muhalefet etmekte, terör örgütleri ve destekçileriyle işbirliği yapmaktadır.

Türkiye, Cumhur İttifakı ve Cumhurbaşkanlığı Hükmet Sistemiyle,  kaybolan yıllarını telafi etmekte; 2023, 2053 ve 2071 “büyük ve güçlü ülke Türkiye” hedeflerine emin adımlarla yürümektedir.”

Bir cevap yazın