reklam
Bugun...
“Sporda Doping ve Mücadele”
Tarih: 14-05-2016 18:47:00 + -


*Dr. Nalçakal, “2013 yılında alınan örneklerinde haltercilerin yüzde 14’ünde, atletlerin yüzde 18’inde yağlı güreşçilerin ise yüzde 24’ünde yasaklı madde saptandı, Dünya’da yasaklı madde kullanan sporcuların ortalamasının yüzde 1.1 olduğu dönemde Türkiye’de bu oran yüzde 12 civarındaydı. 2015’te ise bu oran Türkiye’de tüm branşlarda yüzde 1.1’e, olimpik sporlarda ise yüzde 0.9 a düştü. Bu bizim yaptığımız mücadelenin çok açık bir göstergesi” dedi

“Sporda Doping ve  Mücadele”
reklam

 Ege Üniversitesi’nde “Sporda Doping ve  Mücadele” konulu konferansta konuşan Dr. Mesut Nalçakal,  IAAF (Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği) yasaklı sporcular listesine göre yasaklı maddeler yüzünden ceza alan Türk sporcu sayısının 47 olduğunu bu sayı ile Türkiye’nin Rusya ve Hindistan’ın ardından üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

 

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kültür Salonu’nda “Sporda Doping ve  Mücadele” konulu konferans gerçekleştirildi. Konferansı, Dopingle Mücadele Eğitim Komisyonu ve Futbol Federasyonu Dopingle Mücadele Komisyonu Üyesi Spor Hekimi Dr. Mesut Nalçakal verdi.

 

EÜ Spor Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen etkinliğe,  öğrenciler ve akademisyenler katıldı.

 

         Sporun eşit şartlarda yapılması gerektiğini ve bir takım ilaçlar kullanarak sporda eşitsizlik sağlayan etik olmayan durumlara karşı olduklarını, dopingle  mücadeleye bu yüzden başladıklarını belirten Dr. Nalçakal, Türkiye’de dopingin önüne geçebilmek için çalıştıklarını ve büyük yol kat ettiklerini ifade etti.

 

TÜRKİYE’NİN DOPİNG GEÇMİŞİ ÇOK SORUNLU

 

         Sözlerine Türkiye’de ki dopingle mücadele tarihi üzerinden devam eden “Uluslararası Halter Federasyonu’nun 2012 Kasım ayında Türk haltercilerden aldığı 21 örnekte Stanozolol isimli yasaklı madde saptandı. Nedeni ne olabilir diye araştırdığımızda bu maddenin kullanımının çok yaygın olduğunu ve hala kullanıldığını gördük.  Sporcular kullanıyorlar ve yarışmadan önce bir süre bırakıp  temizlenme dönemine giriyorlar.  Lakin teknoloji geliştiği için artık laboratuvarlar bu maddeler  rahatça tespit edebiliyor, bunu bilmeyenler ise nasıl olsa temizlendik diyerek ceza alıyorlar.

2013 yılında alınan örneklerinde haltercilerin  yüzde 14’ünde, atletlerin  yüzde 18’inde yağlı güreşçilerin ise  yüzde 24’ünde yasaklı madde saptandı, Dünya’da yasaklı madde kullanan sporcuların ortalamasının  yüzde 1.1 olduğu dönemde Türkiye’de bu oran  yüzde 12 civarındaydı. 2015’te ise bu oran Türkiye’de tüm branşlarda  yüzde 1.1’e, olimpik sporlarda ise  yüzde 0.9 a düştü. Bu bizim yaptığımız mücadelenin çok açık bir göstergesi” diye konuştu.

 

YASAKLILAR LİSTESİNDE TÜRKİYE ÜÇÜNCÜ

 

         IAAF yasaklı sporcular listesine göre yasaklı maddeler yüzünden ceza alan Türk sporcu sayısı 47 olarak belirlendiğini ifade eden Dr. Nalçakal,  53 sporcu sayısıyla Rusya yasaklı sporcular listesinde birinci, 50 sporcu sayısıyla Hindistan ise ikinci sırada olduğunu söyledi.

 

Türkiye’de örneklerinde yasaklı madde saptanan sporculardan 6’sının eşi, kardeşi, babası ya da annesinin antrenör olduğunun saptandığını vurgulayan Dr. Nalçakal,  yine Türkiye  örneğinde yasaklı madde saptanan sporcuların 34’ü 18 yaşından küçük, 11’i ise 15 yaşından küçük olduğunun belirlendiğini ifade etti. (MÜ/OK)
Kaynak: EGE BASIN

Bu haber 980 defa okunmuştur.

Etiketler : sihabercom

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SPOR HABERLERİ