reklam
Bugun...
SERRA KANADA’DAN DÜNYA BİRİNCİLİĞİ GETİRDİ.
Tarih: 02-06-2016 13:12:00 + -


İzmir Özel Fatih Fen Lisesi öğrencisi Serra Doğanata, Kanada Uluslararası Bilim Fuarı’nda dünya birincisi oldu ve altın madalya kazandı

SERRA KANADA’DAN DÜNYA BİRİNCİLİĞİ GETİRDİ.
reklam

Kanada’nın Montreal şehrinde 1962 yılından beri düzenlenen Kanada Bilim Fuarı’nda (CWSF), Serra Doğanata İzmir’i ve ülkemizi başarıyla temsil etti. Bu yıl 55.’si düzenlenen ve lise öğrencileri arasında düzenlenen dünyanın en eski proje yarışması olan Kanada Bilim fuarında Türkiye ilk defa temsil edildi. Bu yıldan itibaren ülkemizden proje ve öğrenci gönderme hakkına sahip olan DOESEF (Doğanata Eğitim Bilim Mühendislik Enerji Proje Fuarı), önümüzdeki yıllarda da Türkiye’yi Kanada Bilim Fuarı’nda (CWSF) temsil etmeye devam edecek.

 

İyi organizasyonu ile dikkat çeken Kanada Bilim fuarı kapsamında konferans ve paneller düzenlendi. 485 proje, 1000 civarında katılımcı ile gerçekleşen fuarda, projeleri 350 jüri değerlendirdi. Zorlu geçen değerlendirmenin ardından “Gas Sensor Applications with Photonic Crystal Fiber and Carbon Dioxide Sensor Design” adlı projesiyle Serra Doğanata, dünya birinciliğini kazanarak ülkemizi gururlandırdı. Ayrıca DOESEF’ten seçilen Ulus Musevi Lisesi öğrencisi Yosi Kohen Kutucu, dünya ikincisi olarak gümüş madalya kazandı.

Projelerden sorumlu müdür yardımcısı Ümit Karademir, “4 yıldır proje öğrencim olan Serra, Kanada’ da aldığı dünya birinciliği ile başarılarına bir yenisini daha ekledi. Serra’nın gelecekte önemli bir bilim insanı olacağına inanıyoruz ve proje bölümü olarak bu yolda onu her zaman desteklemeye devam edeceğiz. DOESEF’ten jürilerin titiz değerlendirmesi sonucu Kanada Bilim Fuarı’na seçilen Ulus Musevi Lisesi öğrencisi Yosi Kohen Kutucu’yu ve okul yönetimini tebrik ederiz ” dedi.  

Kanada Bilim Fuarı’nda öğrencimiz Serra Doğanata ve projelerden sorumlu müdür yardımcısı Ümit Karademir,  Kanadalı eski astronot Chris Hadfield ile ve parlamento başkan yardımcısı ile tanışma fırsatı da elde etti.  
Kaynak: Ege Ajans

Bu haber 852 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM HABERLERİ