reklam
Bugun...
Ölürsün Ama Gömülemezsin
Tarih: 12-10-2016 13:20:00 + -


Karaburun’da geçtiğimiz yaz vatandaşın cenazesini 8 saat bekleten doktor krizi, bu kez Buca’da patlak verdi. Evinde vefat eden bir kadının cenazesi, ölüm raporu verecek doktor gelmediği için 4.5 saat vantilatörle soğutulmaya çalışıldı

Ölürsün Ama Gömülemezsin
reklam

Karaburun'da geçtiğimiz yaz hayatını kaybeden Nurettin Taylan'ın cenazesinin ölüm raporu verecek doktor gelmediği için 8 saat vantilatörle soğutularak bekletilmesinin ardından, benzer bir kriz de Buca'da yaşandı. Buca'da hayatını kaybeden Akile Öztürk'ün cenazesi de, ölüm raporu verecek doktor gelmediği için 4 buçuk saat bekletildi. Yakınları, bu süre içerisinde Öztürk'ün cenazesini vantilatörü çalıştırarak soğutmaya çalıştı. Saatler sonra gelen doktor ölüm raporunu verirken, geç kalma nedeni de ortaya çıktı.

​Bazı belediyelerin cenaze defin izin belgesi için ihale açtığı ve bu ihaleyi de Çiğli'de merkezi bulunan bir firmanın aldığı, görevde tek doktor olduğu için bu ilçelerde ölüm olduğu zaman tek doktorun zamanında yetişemediği belirtildi.

Yakınının başında saatlerce bekleyen AK Parti Konak eski İlçe Başkanı Latif Özkan, "İnsana saygısı yok, artık ölüye de kalmamış. Bu olay tam bir skandal. Doktor, ölüm haberi verildikten 4.5 saat sonra geldi. Ondan sonra bir 30-40 dakika kadar da cenaze aracı bekledik. Bu kadar süre bize acı çektirdiler" dedi.

Buca'da Kozağaç Mahallesi'nde yaşayan Akile Öztürk geçtiğimiz pazartesi günü akşam saat 17.30 sıralarında yaşamını kaybetti. Evinde hayatını kaybeden Akile Öztürk'ün yakınları, ölüm raporu verilmesi için belediyeyi aradı.

Belediye yetkilileri tarafından aileye Çiğli'de merkezi bulunan bir firmanın telefonu verildi.

Bunun üzerine Öztürk'ün yakınları özel şirketi 18.00'de arayarak yakınlarının vefat ettiğini ve doktor istediklerini belirtti.

4-5 KEZ ARADILAR

Saatler ilerledikçe 4-5 kez daha arama yapılmasına rağmen, 22.12'de otomobille gelen doktor ölüm muayenesini yaptıktan sonra raporunu verdi. Ölüm raporu sonrası 188 Alo Cenaze Hizmetleri aranarak ölüm raporu alındığı söylendi.

30-40 dakika sonra cenaze aracı eve gelip cenazeyi Mezarlıklar Müdürlüğü'ne götürdü. Akile Öztürk'ün cansız bedeninin başında 5 saate yakın süre doktor bekleyen yakınları, "Ölüm nedeniyle zaten üzüntülüydük. Yaşadığımız bu olay, üzüntümüzü daha da artırdı" dedi. Öztürk'ün yakını olan AK Parti Konak İlçe eski Başkanı Latif Özkan da, "Başka insanların da benzer durumları yaşamaması için bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyoruz" diye konuştu.

KRİZ DEVAM EDİYOR

Geçtiğimiz yaz, Karaburun'da hayatını kaybeden Nurettin Taylan'ın cenazesi, ölüm raporu verecek doktor haftasonu izninde olduğu için sıcak havada 8 saat bekletilmiş, aile cenaze bozulmasın diye odayı vantilatörle soğutmaya çalışmıştı. Krize neden olarak; İzmir'de büyükşehir ve ilçe belediyelerin kendi doktorlarına defin nöbeti tutturmayıp, bu nöbetleri aile hekimlerine devretmesi gösterilmişti.
Kaynak: HABER35

Bu haber 999 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAŞAM HABERLERİ

reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
reklam
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
reklam