reklam
Bugun...
Ege’de “Dil, Kültür ve Toplumsal Cinsiyet” konferansı
Tarih: 14-05-2016 19:09:00 + -


Ege Üniversitesi (EÜ) Avrupa Dilleri ve Kültürleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (ADIKAM) ile Ege Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (EKAM) işbirliğiyle gerçekleştirilen “2. Edebiyat ve Kültür Çalışmaları Konferansı” EÜ Edebiyat Fakültesi Prof. Dr.Nuri Bilgin Konferans Salonu’nda başladı. Konferansın açılış konuşmalarını EKAM Müdürü Prof. Dr. Konca Yumlu ve ADİKAM Müdürü Prof. Dr. Dilek Direnç yaptı.

Ege’de  “Dil, Kültür ve Toplumsal Cinsiyet” konferansı
reklam

Prof. Dr. Yumlu, dilin kültürden kültüre farklılık gösterdiğini belirterek özellikle medya metinleri ve edebiyatta kurgulanan cinsiyet rollerinin önemine değindi. Prof. Dr. Yumlu, “Böyle toplantılar yaşamımız içinde benimsenen ve sürekli yeniden yapılandırılan metinlerin eleştirel bir bakışla yorumlanması açısından önemlidir” dedi.

         Prof. Dr. Direnç ise  Ege Üniversitesi’nin  iki önemli merkezinin toplumu şekillendiren toplumsal cinsiyet rolleri ve kimlikleri konusunda ortaklaşa bir konferans yapmasının önemine dikkat çekti. Kültür, dil ve toplumsal cinsiyet etkileşimini incelemek, araştırmak, tartışmak için konferansın bir ortam sağladığını belirten Prof. Dr. Direnç, “Yurt içinden ve yurt dışından katılım olacak. Çok farklı alanlarda örneğin söylem, ideoloji, politika, toplumsal cinsiyet rolleri, cinsellik, cinsel politikalar, edebiyat, sinema ve bunların alt alanlarında çok sayıda sunum olacak, üç gün boyunca katılımcılarımızla birlikte dil, kültür ve toplumsal cinsiyet üzerine konuşacağız” dedi.

Açılış konuşmasının ardından sunumlarla devam eden konferansta Antropolog Doç. Dr. Kimberly Hart “Bugünün Türkiye’sinde Toplumsal Kültür Ve Cinsiyet Düşünceler” adlı çalışmasını katılımcılara anlattı. Doç. Dr. Hart Türkiye’de yaptığı sosyal yapılanma, kadınlık ve erkeklik rollerini inceleyerek kültürel cinsiyetin birey ve toplum üzerindeki etkisini vurguladı.

ADIKAM ve EKAM işbirliğiyle ikincisi gerçekleştirilen konferansta bu yıl “Diller, Kültürler ve Cinsiyet” konuları işleniyor. Üç gün sürecek konferansta dünyanın farklı ülkelerinden eserler örnek alıntılarla konuşmacılar kadın ve toplumsal cinsiyet kurgularını farklı bakış açılarıyla değerlendirilecek.(SK/SM-OK)
Kaynak: EGE BASIN

Bu haber 1054 defa okunmuştur.

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM HABERLERİ