reklam
Bugun...
Ege, yabancı stajyer öğrencileri ağırlıyor
Tarih: 06-08-2016 21:39:00 + -


Almanya Giessen Justus Liebig ve Bosna Hersek Saraybosna üniversitelerinden gelen 11 stajyer öğrenci Türkiye’de tarım uygulamalarını öğreniyor ve Türk kültürünü tanıyorlar.

Ege, yabancı stajyer öğrencileri ağırlıyor
reklam

Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi karmaşanın uluslararası ilişkileri etkilememesi gerektiğinin altını çizen Başkonsolos Gerlach, hem Türkiye’nin hem Almanya’nın bu tarz organizasyonlara ve işbirliğine her zaman ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Prof. Dr. Silkü,  siyasi durumun öğrencilerin ziyaretine engel olmadığını belirterek, öğrencilerin tam katılım gösterdiğini ifade etti.

 

Ege Üniversitesi (EÜ) ve  Giessen Justus Liebig Üniversitesi ile 34 yıldır; EÜ Ziraat Fakültesi ile Saraybosna Üniversitesi arasında 6 yıldır sürdürülen akademik işbirliği çerçevesinde gerçekleşen stajyer öğrenci değişim programı kapsamında bu yılda EÜ Ziraat Fakültesi’ne 11 öğrenci gelerek iki ay süresince staj yaptı.

IAESTE( Uluslararası Stajyer Değişim Programı) aracılığı ile gelen öğrencileri EÜ Rektör Yardımcısı ve Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Atilla Silkü ile EÜ İşbirliği Koordinatörü ve EÜ IAESTE Kordinatörü Prof. Dr. Hamdi Bilgen konuk öğrencilere Almanca ve İngilizce olarak  Ege Üniversitesi’ni tanıttılar  ve İzmir’de yaşamı anlattılar.

Öğrenciler için düzenlenen tanışma toplantısına Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Thomas Gerlach ve Bosna-Hersek Fahri Başkonsolosu Kemal Baysak’ta katıldı. Toplantıda konuşan  Başkonsolos Gerlach, Türkiye’ye yapılan ziyaretlerin öneminden bahsetti. Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi karmaşanın uluslararası ilişkileri etkilememesi gerektiğinin altını çizen Gerlach, hem Türkiye’nin hem Almanya’nın bu tarz organizasyonlara ve işbirliğine her zaman ihtiyaç duyduğunu belirtti. Prof. Dr. Silkü ise siyasi durumun öğrencilerin ziyaretine engel olmadığını belirterek, öğrencilerin tam katılım gösterdiğini ifade etti.

Prof. Dr. Hamdi Bilgen, yıllardır aralıksız sürdürülen bu köklü bilimsel işbirliğinin yanı sıra ilişkilerin kültürel ve sosyal boyutunun önemini  belirtti.  

Öğrenciler Türkiye’de geçirdikleri staj dönemi boyunca EÜ Ziraat Fakültesi’nin değişik bölümlerinde çalışmalarda bulunacak, İzmir ve Ege’yi tanımak amacı ile teknik ve kültürel gezilere katılacaklar.

İki köklü bilimsel kurumla karşılıklı stajyer öğrenci değişimi kapsamında 34 yıldır Almanya’da toplam 359 ve 4 yıldır Bosna Hersek’te toplam 13 Ziraat Fakültesi öğrencisi staj çalışmalarını gerçekleştirmiş oldu. Bu yıl EÜ Ziraat Fakültesi’nden 5 öğrenci Giessen Üniversitesi’nde ve 2 öğrenci de Saray Bosna Üniversitesi’nde staj yaptı. IAESTE kanalıyla üniversiteler arasında karşılıklı kesintisiz sürdürülen bu stajyer öğrenci değişimi programları çerçevesinde bu yıl gelen öğrencilerle birlikte bugüne değin Almanya’dan 379, Saraybosna’dan ise 14 öğrenci EÜ Ziraat Fakültesi’nde staj çalışmasına katıldı.  


Bünyemizdeki Sitelerimiz

Cast Haber                         www.casthaber.com                   

Egenin Nabzı                     www.egeninnabzi.com

Ege Ajans Haber                www.egeajanshaber.com         

Vay Haber                          www.vayhaber.com

Egenin Siyaset Kalbi          www.egeninsiyasetkalbi.com  

Siyaset İlmi Haber              www.sihaber.com

Egenin Siyaset Sesi           www.egeninsiyasetsesi.com    

Laf Yok                               www.lafyok.com

Haberci Yazıyor                  www.haberciyaziyor.com          

Haberin Zirvesinden           www.haberinzirvesinden.com

Radyo Laçin                       www.radyolacin.com                   

Radyo Dua Fm                   www.radyoduafm.com
Editör: EROL LAÇİN

Bu haber 851 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM HABERLERİ