reklam
Bugun...
DÜNYA İKİNCİSİ İZMİR’DEN ÇIKTI
Tarih: 02-06-2016 13:39:00 + -


Buse Energin ve Ebru Can Perçemli hazırladıkları proje ile INSPO (International Science Project Olympiad) Uluslararası Bilim Proje Olimpiyatların dünya ikincisi oldu

DÜNYA İKİNCİSİ İZMİR’DEN ÇIKTI
reklam

İstanbul’da gerçekleştirilen yarışmaya “Termoelektrik malzemeler kullanılarak sürdürülebilir enerji elde edilmesi” projesi ile katıldıklarını dile getiren Bornova Altay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Bölümü son sınıf öğrencisi Buse Energin, “Sınıf ve projedeki takım arkadaşım Ebru Can Perçemli ile birlikte hazırladığımız proje ile ısı farkından dolayı ısı dönüşümü sağladık. Bu ısı farkı nedeniyle ısı, elektrik enerjisine dönüştürülebiliyor. Bu sayede örneğin kampa gidenler için hazırlanan prototip modellerle telefon şarj edilebiliyor ya da evlerde kullanılabiliyor. Peteklere yapıştırılarak ısı farkından dolayı elektrik dönüşümü sağlanabiliyor. Tamamen aile ekonomisine katkı sağlayan bir proje” ifadelerini kullandı.

Sınıf arkadaşıyla birlikte hazırladıkları proje ile dünya ikincisi olduklarını belirten Buse Energin, “Enerji sektörü ile ilgili, teknoloji tabanlı ve yenilikçi projelerin kabul edildiği enerji kategorisinde yarıştık” dedi.

Bu yıl 8.ncisi düzenlenen INSPO' ya Meksika, Ürdün, Bosna Hersek, Kenya, Kırgızistan, Pakistan, Tunus, Türkmenistan, Malezya, Myanmar ve Türkiye'den çok sayıda bilim projesi katıldı. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı yarışmada projeler akademisyenler tarafından değerlendirildi. Yarışmaya İzmir Bornova Altay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Bölümü’nden katılan son sınıf öğrencisi Buse Energin ve Ebru Can Perçemli’nin “Termoelektrik malzemeler kullanılarak sürdürülebilir enerji elde edilmesi” projesi dünya ikincisi olmaya hak kazandı. Energin, “Enerji sektörü ile ilgili, teknoloji tabanlı ve yenilikçi projelerin kabul edildiği kategoride yarışmaya katıldık. Nüfusun artmasıyla enerji kaynakları önem kazandı” ifadelerini kullandı.

“ELEKTRİK DÖNÜŞÜMÜ SAĞLIYOR”

Yarışmaya katıldıkları projeyi anlatan Buse Energin, enerji kategorisinde hazırladıkları proje ile aile ekonomisine de katkı sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi. Sınıf arkadaşı Ebru Can Perçemli ile birlikte hazırladıkları proje ile derece aldıklarını söyleyen Energin, “Isı farkından dolayı ısı dönüşümü sağladık. Isı farkından dolayı ısı enerjisinden elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Bu sayede örneğin bir kampa gidenler için hazırlanan prototip modellerle telefon şarj edilebiliyor ya da evlerde kullanılabiliyor. Peteklere yapıştırılarak ısı farkından dolayı elektrik dönüşümü sağlanabiliyor. Tamamen aile ekonomisine katkı sağlayan bir proje” açıklamasında bulundu.

“GELECEĞİMİZ AÇISINDAN ÖNEM TAŞIYOR”

INSPO’un Okyanus Kolejleri’nin düzenlediği bir yarışma olduğunu dile getiren Energin, “Çeşitli alanlarda enerji, çevre, mühendislik alanında kategoriler vardı. Bizim alanımız enerjiydi. Çeşitli dereceler verildi. Yarışma İstanbul’da Okyanus Kolejleri’nde oldu. Enerji alanında yaptığımız ilk projeydi. Finale kalmak bile çok güzeldi ödül de güzelliği oldu. İstanbul’da çok güzel dört gün geçirdik. Proje ile kazandığımız başarı bizi çok mutlu etti. Enerji sektörü ile ilgili, teknoloji tabanlı ve yenilikçi projelerin kabul edildiği kategoride yarışmaya katıldık. Nüfusun artmasıyla enerji kaynakları önem kazandı. Var olan enerji kaynaklarının tüketimi ve yeni enerji kaynaklarının araştırılması geleceğimiz açısından önem taşıyor” diye konuştu.

INSPO NEDİR?

INSPO (International Science Project Olympiad) Uluslararası Bilim Proje Olimpiyatı, Okyanus Kolejleri BARGEM (Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi) birimi tarafından düzenlenen Türkiye ve diğer ülkelerden gelen lise öğrencilerine açık bir bilim yarışması. 2007 yılından beri ulusal düzeyde yapılan INSPO, 2014 yılından itibaren farklı ülkelerden katılan yarışmacılarla uluslararası düzeye genişletildi. Bilim ve teknoloji ışığında proje üreten, değişime ve gelişime açık, sorgulayan, araştırmayı temel ilke edinen gençleri ve öğretmenlerini bir araya getirerek bilimsel bilgilerini paylaşmayı ve toplumsal sorumluluklarını geliştirmeyi amaçlayan INSPO’ya mühendislik, enerji ve çevre kategorilerinde hazırlanan projeler seçiliyor. Öğrencilerin bilimsel projeleriyle katıldığı yarışmada değerlendirmeler, her yıl birbirinden başarılı ve akademik kadrodan oluşan jüri tarafından yapıyor.
Kaynak: Ege Ajans

Bu haber 861 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM HABERLERİ