reklam
Bugun...
Dünya Gençleri Üniversitemize Veda Etti
Tarih: 24-08-2016 13:24:00 + -


Yunus Emre Enstitüsünün bu yıl yedincisini düzenlediği “2016 Türkçe Yaz Okulu” programı, 25 Temmuz-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında Üniversitemizde üçüncü kez gerçekleştirildi. Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, program kapsamında Üniversitemizde bulunan 10 farklı ülkeden 21 öğrenciyi Üniversitemiz Senato Salonu’nda ağırlayarak katılım belgelerini verdi.

Dünya Gençleri Üniversitemize Veda Etti
reklam

Programa 46 ülkeden 540 öğrencinin katıldı

Türkçe Yaz Okulu programları, 4 kıtada, 37 ülkede, 45 merkezi ile faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsünde ve yurt dışındaki Türkoloji bölümlerinde öğrenim gören, farklı ülkelerden gelen misafir öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti. 46 ülkeden 540 öğrencinin katıldığı 2016 Türkçe Yaz Okulu programına bu yıl 20 üniversite ev sahipliği yaptı.

 

Misafirler, Türk Kültürünü yerinde öğrendi

Bir ay boyunca Üniversitemiz Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezinde (ADÜ-TÖMER) hem Türkçe dersi alan hem de bulundukları şehir başta olmak üzere civardaki tarihî ve turistik alanları gezerek Türk kültürünü yerinde öğrenen misafirlerimiz, 19 Ağustos 2016 Cuma günü Rektörlük Senato Salonu’nda katılım belgelerini aldılar. Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Recai Tunca, Prof. Dr. Mustafa Ali Sarılı, TÖMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülnur Aydın, Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ali İhsan Yapıcı ve programda görevli Üniversitemiz öğretim elemanlarının katıldığı etkinlikte konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, kendilerini üniversitemizde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını, Türkiye’nin kültür diplomasisi görevini üstlenen Yunus Emre Enstitüsünün faaliyetlerini önemsediklerini ve kültür elçilerini ağırlamaya her zaman hazır olduklarını ifade etti. Bir aylık süreç ve yapılan etkinliklerle ilgili bilgi alan ve öğrencilerle birlikte hatıra pastasını kesen Prof. Dr. Cavit Bircan, misafir öğrencilerin her birine ayrı ayrı katılım belgelerini takdim etti.

 

"Türkçe Bayramı" ile Türkiye'ye veda edecekler

Üniversitemizden ayrılan misafir öğrenciler, 2016 Türkçe Yaz Okulu programının kalan bir haftasında diğer 19 üniversitede yaz okulu programında öğrenim gören misafir öğrencilerle İstanbul'da bir araya gelerek 27 Ağustos'ta düzenlenecek "Türkçe Bayramı"na katıldıktan sonra Türkiye'ye veda edecekler. Misafirlerimiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde hazırlanacak olan "İnsan ve Türkçe" temalı kapanış gösterisiyle dünyaya "Türkçe" barış, dostluk ve sevgi mesajları gönderecekler.
Editör: EROL LAÇİN

Bu haber 880 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM HABERLERİ