reklam
Bugun...
Büyükşehir’in Gurur Tablosu
Tarih: 26-09-2016 12:13:00 + -


Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması amacıyla Manisa Büyükşehir Belediyesi’nce 17 ilçede hayata geçirilen MABEM bünyesinde öğrenim görüp YGS-LYS ve TEOG sınavlarında başarı gösteren öğrenciler ödüllendirildi. Öğrencilerin elde ettikleri başarılı sonuçlarla ailelerine ve Büyükşehir Belediyesi’ne büyük gurur yaşattıklarını dile getiren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ziya Elmalı, tüm öğrencileri tebrik etti.

Büyükşehir’in Gurur Tablosu
reklam

Manisa Büyükşehir Belediyesi Eğitim Merkezi (MABEM) bünyesinde öğrenim gören ve YGS-LYS ve TEOG sınavlarında başarı gösteren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi. Kültür Merkezi Lale Salonu’nda gerçekleştirilen ödül törenine Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ziya Elmalı, MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fuat Uzun, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Nursel Ustemehmetoğlu, Kültür ve Sosyal İlişkiler Daire Başkanı Ergün Aksoy, Şube Müdürleri, MABEM sorumluları, öğrenciler ve veliler katıldı. Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan MABEM Müdürü Abdülkadir Çam, öğrencileri elde ettikleri sonuçlardan ötürü tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

9 bin öğrenciye eğitim verilmesi planlanıyor

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ziya Elmalı da, MABEM’in 2007 yılında alınan Belediye Meclis kararı ile faaliyete başladığını belirterek, “MABEM, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün öncülüğünde 2015 yılı itibariyle bütün ilçelerimize yayılmıştır. MABEM’in başarı seviyesinin her geçen gün artmasıyla birlikte geçtiğimiz yıl Yunusemre ve Şehzadeler’deki öğrenci sayımız 750’den bin 760’a, ilçelerimizde açılan şubelerde 4 bin 351’e ve toplamda 6 bin 111 öğrencimize hizmet verilmiştir. 17 ilçemizdeki MABEM kurslarında; 2016-2017 eğitim öğretim yılında 152 derslik, 310 öğretmen, 19 idareci ve 32 personeli ile yaklaşık 9 bin öğrencimize eğitim hizmeti verilmesini planlıyoruz” dedi.

Öğrencilerimizin üniversite ve liselere yerleşmeleri sağlanıyor

Başkanvekili Ziya Elmalı, “Eğitim Merkezlerimizde öğrencilerimize; zengin içerikli doküman ve yayınların temini, öğrenci başarı takip analizleri, veli bilgilendirme programları, aylık ve seri denemelerin uygulanması, öğrenci seviye gruplarına göre eğitim uygulaması, soru çözüm saatleri ve etütler yapılmaktadır. Öğrencilerimize eğitim öğretim süreci içerisinde yapılan; stres kontrol, bireylerin eğitimdeki rolü, başarı ve motivasyon seminerleri; meslek tanıtımları gibi çeşitli bilgilendirme toplantılarıyla öğrencilerimizin motivasyonları üst seviyede tutulmaya gayret edilmektedir. Ayrıca TEOG ve YGS-LYS sonuçları sonrasında rehberlik hizmeti verilerek öğrencilerimizin uygun lise ve üniversitelere yerleşmeleri sağlanmaktadır” diye konuştu.

Merkezde başarı oranı yüzde 97

MABEM’in eğitim-öğretim faaliyetleri sonunda önemli başarılar elde ettiğini belirten Başkanvekili ziya Elmalı, “Merkezde (Yunusemre ve Şehzadelerde); LYS-YGS programındaki 960 öğrencimizden; ÖSYM‘nin sonuçlarına göre 912 öğrencimiz başarı göstererek başarı oranımız yüzde 97’ye ulaşmıştır. İlçelerimizde açılan tüm MABEM kurslarında yapılan eğitim-öğretim faaliyetleri sonunda LYS-YGS programındaki 4 bin 176 öğrencimizden; ÖSYM’nin sonuçlarına göre 3 bin 591 öğrencimiz başarı göstererek il geneli başarı oranı yüzde 86’ya ulaşmıştır. Fakülte Bazında Yerleştirme Sonuçlarına Bakıldığında 11 Tıp Fakültesi, 107 Sağlık Bilimleri Fakültesi, 28 Hukuk Fakültesi, 103 Mühendislik Fakülteleri, 161 Eğitim Fakülteleri, 12 Mimarlık Fakültesi, 190 İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, 114 Fen Edebiyat Fakültesi, 24 İlahiyat Fakültesi, 28 İletişim Fakültesi, 20 Teknoloji Fakültesi, 14 Turizm Fakültesi, 21 Ziraat Fakültesi, 7 Havacılık Ve Uzay Bilimleri Fakültesi, 13 Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, 11 Uygulamalı Bilimler Fakültesi ve 452 öğrencimiz diğer fakültelere yerleşmişlerdir. Toplamda bin 316 fakültelere ve 973 yüksekokullara öğrencilerimiz yerleşmiştir” dedi.

Başarı TEOG sonuçlarına da yansıdı

Elde edilen başarıların TEOG sonuçlarına da yansıdığını kaydeden Başkanvekili Ziya Elmalı, “MABEM merkezde 785 öğrencimizi liselere yerleştirmiş bulunmaktayız. MEB yerleştirme sonuçlarına göre 29 öğrencimiz Fen Lisesine, 20 öğrencimiz Sosyal Bilimler Lisesine, 452 öğrencimiz Anadolu Liselerine, 190 öğrencimiz Mesleki Teknik Liselere, 11 İmam Hatip lisesine, 73 Özel liselere ve 10 öğrencimiz Açık Öğretim Liselerine yerleşmiştir. Diğer 15 ilçemizdeki MABEM kurslarıyla birlikte yapılan eğitim öğretim faaliyetleri sonunda; TEOG programında bin 843 öğrencimizi liselere yerleştirmiş bulunmaktayız. MEB yerleştirme sonuçlarına göre il genelinde 83 öğrencimiz Fen Lisesine, 44 öğrencimiz Sosyal Bilimler Lisesine, 973 öğrencimiz Anadolu Liselerine, 545 öğrencimiz Mesleki Teknik Liselere, 67 İmam Hatip lisesine, 109 Özel liselere ve 22 öğrencimiz Açık Öğretim Liselerine yerleşmiştir” dedi.

Başkanvekili Elmalı tüm öğrencileri tebrik etti

Öğrencilerin elde ettikleri başarılarla büyük gurur yaşattıklarını belirten Başkanvekili Ziya Elmalı, “Ailenize, vatanınıza ve milletinize yararlı birer bireyler olmak istiyorsanız çok çalışın, okuyun, araştırın. Bu yolda önünüze çıkabilecek engelleri bertaraf edin. Sizlere bundan sonraki yaşamınızda başarılar diliyor, hepinizi gözlerinizden öpüyorum. 2016 sonuçlarında yüksek başarı gösteren tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Ödüller protokol üyelerinden

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Ödül töreninde YGS-LYS ve TEOG sınavlarında başarı gösteren öğrencilere ödülleri Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ziya Elmalı, MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fuat Uzun, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Nursel Ustemehmetoğlu, Kültür ve Sosyal İlişkiler Daire Başkanı Ergün Aksoy, Şube Müdürleri tarafından takdim edildi.
Editör: EROL LAÇİN

Bu haber 743 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM HABERLERİ