reklam
Bugun...
Bu kahvehanede ''tavşankanı" içilmiyor… Siz de çok seveceksiniz…
Tarih: 25-10-2016 13:51:00 + -


Bilecik'in Osmaneli ilçesinde Ziraat Odası tarafından başlatılan ve bir kahvehanede sabah 07.00-11.00 saatleri arasında müşterilere taze süt ikram edildiği kampanyayla, süt üretiminin 10 yıl önceki gibi günlük 40 ton civarına çıkarılması hedefleniyor.

Bu kahvehanede ''tavşankanı
reklam

Osmaneli Ziraat Odası Başkanı Ertuğrul Ünver, 2005'e kadar ilçede günlük 40 ton olan süt üretiminin, giderek azaldığını ve bugün 2-3 tona düştüğünü söyledi.

Sütten yoğurdunu, peynirini ve lorunu yapan çiftçinin, pazara götürerek ürünü satarken, son yıllarda marketlerden satın almaya başladığını dile getiren Ünver, bunun tekrar tersine dönmesi ve üreten bir ilçe haline gelinmesi için bir kampanya başlattıklarını anlattı.

Şu anda ilçe genelinde 200 hanenin hayvancılıkla uğraştığını ve kampanyayla bu sayıyı artırmayı istediklerini belirten Ünver, "Tek isteğimiz vatandaşımız sütü yerinden alsın. Böylece geçimini hayvancılıkla sağlayan aileler çoğalacak, yurt dışına bağlı kalmayacağız ve kurbanlıkları pahalı kesmeyeceğiz." diye konuştu.

Ünver, "Süt üretimi artsın, vatandaşlar çocuklarını süt içmeye teşvik etsin diye başlattığımız kampanyada, bir kahvehane taze süt ikram ediyoruz." dedi.

Kahvehane müşterilerinin her gün sabah 07.00 ile 11.00 saatleri arasında "tavşan kanı" çay yerine "inek sütü" içtiğini anlatan Ünver, diğer kahvehane, pastane ve bazı iş yerlerinin de kampanyaya katılmalarını teşvik edeceklerini söyledi.

Ünver, her gün kahvehanede ortalama 15 litre süt içildiğini, önümüzdeki günlerde bunun daha da artacağını ifade ederek, hedeflerinin 10 yıl önceki gibi günlük 40 ton süt üretiminin yakalanması olduğunu kaydetti.

 

 

Kahvehane çalışanı Mithat Balin de oda yöneticilerinin, sütün teşvik edilmesi için kampanya düzenlemek istediklerini bildirdiğini ve kendilerinin de kampanyaya destek verdiklerini vurgulayarak, köyden günlük taze süt aldıklarını ve öğle saatine kadar gelen müşterilerine ikram ettiklerini kaydetti.

Müşterilerden emekli doktor Nuri Karakurt, sütün doğumdan ölüme kadar insan hayatının her safhasında faydalı bir gıda olduğunu vurgulayarak, kemiklerin kuvvetlenmesi ve bağışıklılık sisteminin gelişimi açısından önemli olan süt tüketiminin artırılmasına yönelik bu kampanyayı desteklediğini söyledi.

 

 

Müşterilerden Arif Erdoğan da tesadüfen kahveye geldiğini ve süt ikram edildiğini görünce şaşırdığını anlatarak, süt üretimini ve tüketimini artırmak için başlatılan kampanyanın her yerde yapılması gerektiğini kaydetti.

Kahvehanede sabah süt içenlerden Salim Özkaya ise sürekli müşterilerden olduğunu ve kampanyayı desteklediğini dile getirdi.

 

 




Kaynak: YENİ AKİT

Editör: EROL LAÇİN

Bu haber 1070 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLAR



İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAŞAM HABERLERİ

reklam
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
reklam
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
reklam