reklam
Bugun...
Bakliyatta Zam Yok
Tarih: 01-01-1970 00:00:00 + -


Ramazan ayı öncesi piyasalarda zam algısı yaratmak isteyen fırsatçılara dikkat. İzmir Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Korkmaz “Bakliyat fiyatlarında artış yok, olması da beklenmiyor” dedi

Bakliyatta Zam Yok
reklam

Ramazan ayının yaklaşması ile piyasalarda zam algısı yaratılmak istendiğini vurgulayan yetkililer, vatandaşları fırsatçılara karşı uyardı. İzmir Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz "Bakliyat fiyatlarında artış yok, olması da beklenmiyor. Bu yıl bakliyat ürünlerinden sadece nohut ile ilgili olarak dünyada ve ülkemizde son dönemlerde iklim şartları ve üretim azlığından dolayı bir sıkıntı yaşandı. Bakanlığın nohutta gümrük vergisini kaldırmış olması, Hindistan, Meksika ve yurt dışından yeni ürün gelmesiyle birlikte fiyatı normal düzeye geldi. Temmuz ayında hasadı yapılacak yerli ürün nohutun fiyatının uygun olacağını tahmin ediyoruz. Piyasalardaki fasulye ve nohut fiyatları gerçeği yansıtmıyor" dedi.

Haftada iki öğün

İTB Başkan Yardımcısı Korkmaz bazı basın yayın organlarında özellikle bakliyat fiyatlarının tamamının çok yüksek olduğu algısı yaratıldığını ifade ederek şunları söyledi: "Örneğin İspir fasulyesinin fiyatının 25 ila 30 TL arasında olduğu belirtiliyor. Oysa İzmir Gıda Çarşısı'nda diğer fasulye çeşitleri 6 ile 7 lira arasında satılıyor. Kırmızı mercimek 4.50 ila 5 TL, pirinç 4 TL, bulgur 2 TL, nohut ise 9 ile 9,50 TL arasında alıcı buluyor.
Ayrıca ulusal marketlerin tedarikçilerine uyguladıkları satın alma koşulları çok ağır olduğu için tedarikçi firmalar bunu fiyatlarına yansıtmak zorunda kalıyor. Bu da raf fiyatlarına yüzde 100 yansıyor." Bakliyatın sağlıklı beslenmede önemli olduğunu belirten Korkmaz, "Yapılan araştırmalar ülkemizde her üç kişiden birisinin obez olduğunu ve çocuk yaşta obezitenin de arttığını ortaya koymaktadır. Obezite temelde iki nedene bağlı.
Birincisi hareketsizlik, ikincisi ise beslenme bozukluğu. Dolayısıyla özellikle çocuklarımızda sağlıklı beslenme bilincinin oluşturulması amacıyla anne ve babaların haftada en az 2 öğün bakliyat ürünleri tüketilmesine özen göstermeleri ve çocuklarımıza da bu alışkanlığı kazandırmaları gerekli" dedi.

ETTE ARZ SIKINTISI

İzmir Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Bülent Arman ise et fiyatlarının şu anda arz azlığı nedeniyle artış gösterdiğini Ramazan ayı ile birlikte tüketimin artmasının da bunu etkileyebileceğini belirtti. Arman şunları söyledi: "Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte talepte bir artış söz konusu.Ancak şu anda hem büyükbaş; hem de küçükbaş hayvanda arz sıkıntısı yaşanıyor. Fiyat artışının da bundan kaynaklandığını düşünüyoruz." Marketlerin gıda kolisi yarışı başladı 11 ayın sultanı Ramazan yaklaşırken, marketlerin koli yarışı da başladı. Gıda maddeleriyle dolu koliler 19 lira ila 89 lira arasında fiyatlarla satılıyor. Ramazan ayında, koliler hayırseverlerle ihtiyaç sahipleri arasında köprü vazifesi de görüyor.
Marketler çeşit çeşit Ramazan kolilerini şimdiden satışa sundu. Bazı marketler, hazır paketlerin yanı sıra müşterilerine tercihlerine göre özel olarak Ramazan paketi hazırlama imkanı da sunuyor. Genelde 3 ayrı paket olarak satışa sunulan ramazan kolilerinde 15 çeşit ürün yer alıyor. Normal Paket ortalama 40, 17 çeşitten oluşan Süper Paket 60, ve 26 çeşit ürünün yer aldığı Mega Paket 90 liradan satışa sunuluyor.

UZMANLARDAN UYARI

Farklı Ramazan kolisi olan marketlerde paketlerin fiyatları 20 liradan başlıyor. Marketler "Kendi Paketini Kendin Yap" uygulaması da sunuyor.
Burada hayırseverler hazırlayacakları Ramazan kolilerinin içeriğini ve fiyatını kendileri belirliyor. Ayrıca bazı marketler Ramazan kolisi yerine ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere hediye çekleri hazırlıyorlar. Bu durumda ihtiyaç sahibi kendi isteğine ve ihtiyacına göre alışverişini markete gelerek yapabiliyor. Ramazan kolilerinde çoğunlukla pilavlık pirinç, bulgur, mercimek, makarna, ayçiçek yağı, hazır çorba, küp şeker, çay, un ve salça yer alıyor. Bunlara ilave olarak peynir süt çeşitleri ve zeytinyağı da ekleniyor. Öte yandan uzmanlar Ramazan ayı öncesinde tatlılar, şekerlemeler ve şarküteri ürünlerini merdiven altı denilen kaçak üretimle piyasaya sürecek fırsatçılara karşı vatandaşı uyarıyor. Yetkililer alışveriş yapılacak esnafın iyi seçilmesi gerektiğini belirtiyor.
Bu haber 707 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ